انتخاب هاست مناسب

هاست فضای میزبانی از وب سایت میباشد, و مهم ترین بخش هر وب سایتی است! تا وقتی که میزبانی مناسبی را انتخاب نکنید نمیتوانید به هیچ وجه موفق باشید.

در این مقاله از وب سایت پشتیبان وب قصد داریم گام هایی برای انتخاب هاست مناسب توضیح دهیم:

به قیمت توجه کنید}

قیمت یک هاست جز قابل توجه یک سایت و میزبانی آن را رقم میزند. دقت کنید همیشه قیمت به معنای کیفیت خوب نیست! لازم نیست هزینه ی زیادی را متحمل شوید. دقت کنید فضای مناسب نیز انتخاب کنید! انتخاب هاست تنها بر اساس قیمت به دنبال دردسر رفتن است. به خاطر داشته باشید که هزینه‌ی هاست وب شما تنها هزینه‌ی ماهانه یا سالانه‌ای که می‌پردازید نیست. به هزینه‌های دیگر هم فکر کنید. به مشتری‌هایی فکر  کنید که به خاطر سرعت پایین یا در دسترس نبودن وب‌سایت‌تان قید داد و ستد با شما را زده‌اند. ممکن است کاهش داون‌تایم، پهنای باند اضافه، هزینه‌های نصب و راه‌اندازی، هزینه‌های فعال‌سازی امکانات اضافه و… به هزینه‌ی ثابتی که ماهانه یا سالانه برای هاست‌تان می‌پردازید اضافه شود. دقت کنید همیشه زیاد هزینه نکنید که ریسک زیادی را متحمل شوید!

مقدار فضای میزبانی را به خوبی تشخیص دهید

به اصلی ترین بخش وب سایتتان فکر کنید. فضای میزبانی ترافیکی است که به تعداد مطلب و فایلی که در وب سایت خود دارید متحمل میشود. هر مقدار فایل و مطلب و محصول و… اجرا کنید از این فضا کم خواهد شد. دقت کنید چه مقدار میخواهید فعالیت کنید! یک وب سایت خبری به ماهانه یا سه ماهه 17 گیگ فضا احتیاج دارد. اگر قصد راه اندازی وب سایت دانلودی دارید نیاز نیست فایل ها را در هاست خود اپلود کنید به خیال اینکه فضای خیلی زیادی احتیاج دارید! فایل هارا کافیست در اپلود سنترها اپلود کنید. بنابراین برای راه اندازی وب سایت دانلودی نیاز به فضای خیلی زیادی نیست!

پشتیبانی و خدمات مشتریان

همیشه قبل از تهیه هاست به این توجه داشته باشید که شرکتی میخواهید از آن هاست تهیه کنید ضمانت بازگشت وجه ؛ نماد اعتماد الکترنیک و پشتیبانی پاسخگو را داشته باشد.مطمئناً نباید به چیزی کم‌تر از پشتیبانی ۲۴ساعته در تمام ایام هفته و در کل سال راضی شوید، وب‌سایت شما باید همیشه فعال و در دست‌رس باشد و اگر مثلاً شرکت هاستینگ شما در تعطیلات به مشکلات شما رسیدگی نکند ممکن است در زمان مشکل نتوانید از کسی کمک بگیرید. اما در این مورد تنها به ادعای شرکت هاستینگ اکتفا نکنید؛ همه‌ی شرکت‌ها ادعای پشتیبانی ۲۴ ساعته و همه‌روزه دارند اما همه به این ادعایشان کاملاً پایبند نیستند. شاید بهتر باشد خودتان این ادعا را امتحان کنید و در ساعت‌های متفاوت با آن‌ها تماس بگیرید یا درخواست پشتیبانی بفرستید تا مطمئن شوید ادعایشان دور از حقیقت نیست.

وب‌سایت شرکت هاستینگ باید یک دانش‌نامه و مرکز پشتیبانی یا سؤالات متداول مناسب داشته باشد. هرچه این پایگاه پشتیبانی کامل‌تر باشد وقت کم‌تری از شما تلف می‌شود. هم‌چنین تکمیل بودن دانش‌نامه‌ی شرکت هاستینگ نشان‌دهنده‌ی این است که می‌توانید به بخش خدمات مشتریان آن‌ها نیز بیش‌تر اطمینان کنید. بهتر است مدتی را به کاوش بخش پشتیبانی وب‌سایت شرکت هاست مورد نظرتان بگذرانید و از سطح اطلاعات پشتیبانی ارایه شده مطمئن شوید. ببینید که سؤال‌ها و موضوعات مطرح شده واقعاً جواب داده شده‌اند و راه‌حل‌ها و روش‌های تهیه شده واقعاً درست است و فقط کپی پیست نیستند.

اعتبار و پایبندی

مطمئن شوید شرکت به تعهداتش در سال‌های آینده متعهد می‌ماند. بعضی شرکت‌ها مدتی را در بازار هاستینگ ذوق‌آزمایی می‌کنند و بعد به دنبال کارهای دیگر می‌روند و شما را به دردسر می‌اندازند. سرویس هاستینگ عالی در این مورد کافی نیست. مطمئن شوید مشتریان قدیمی شرکت از سابقه‌ی کاری آن‌ها راضی‌اند.

اپ تایم

حقیقت این است که هیچ هاست وب نمی‌تواند ۱۰۰٪ آنلاین باشد، سرورها گاهی برای مسایل امنیتی یا به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری نیاز به ری‌بوت شدن دارند و هر هاستی که به موقع آپدیت نشود نمی‌تواند بهترین سرویس‌ها را تأمین کند یا دچار خطر هک شدن می‌شود.

گارانتی آپتایم ۹۹٫۹٪ در صنعت هاستینگ تقریباً استاندارد است، اما باید دقت کنید که منظور شرکت از ضمانتی که می‌دهد دقیقاً چیست. مثلاً اگر شرکت هاستینگ در صورت بروز مشکل داون‌تایم سرور فقط حاضر شود به ازای مدت داون‌تایم به شما مبلغی را برگرداند به جز ضرر چیزی نصیب‌تان نمی‌شود. باید خیال‌تان راحت باشد که هرگونه آپدیت و ری‌بوت سرور حتماً در ساعت‌های خلوت انجام می‌شود و در ساعت‌هایی که آنلاین بودن وب‌سایت‌تان برایتان حیاتی است دچار مشکل نمی‌شوید یا در صورتی که به هر دلیل غیرمترقبه‌ای مشکلی بروز کند به سریع‌ترین وجه رفع می‌شود.

اگر تنها به همین نکات توجه کنید احتمال اشتباه در انتخاب هاست بسیار کم خواهد بود. کار انتخاب هاست مناسب واقعاً کار پیچیده نیست، تنها به اندکی تحقیق نیاز دارد که در درازمدت چندین برابر زمانی که برای این تحقیق صرف کرده‌اید از انتخاب درست‌تان سود خواهید برد.